Perakende

Çalışma grubu 2018 yılında özellikle iki gündem maddesine odaklanarak çalışmalarına devam etmiştir.

Kanunun kira sözleşmesi süreçlerini etkileyen 9 maddesinin yürürlük tarihi 01.07.2020 tarihine kadar ertelendi. Ayrıca erteleme süresi sonuna kadar farklı bir yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, ertelenen maddelerin kendiliğinden yürürlüğe girmesine karar verildi. 5 Temmuz 2018 tarihinde gerçekleştirilen ortak toplantıda, ertelenen maddelerin hem gayrimenkul kiralayan hem kiracı hem de bu tür sözleşmelere hizmet veren taraflara etkisi değerlendirildi ve uluslararası yatırımcılar açısından netleştirilmesi gereken konular belirlendi.

Grubun bir diğer önemli gündem maddesi de, Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve döviz cinsinden sözleşmelere sınırlama getiren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı oldu. Tebliğe ilişkin oluşturulan görüşlere grup olarak katkı verildi, aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı Kambiyo Genel Müdürü Hakan Ertürk ile Daire Başkanı Özge Çal’ın katılımları ile gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına da katılım sağlandı.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Anadolu Efes, Apple, Arvato, Atasun Optik, Benetton, Carrefoursa, Chubb, Clariant, CMC İletişim, Deichmann, Edenred, EY, KPMG, La Lorraine Bakery Group, L’Oreal, Magrabi, Mars Sinema, Mazars Denge, Media Markt, Metro, Mey, Migros, Nazalı (Andersen Tax&Legal), Nike, Petrol Ofisi, Philip Morris, Procter&Gamble, Red Bull, Samsung, Savola Gıda, Sephora, SGS Supervise, Shaya Kahve, Shell Türkiye, Türk Henkel, Türk Philips, Unilever, UPS’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır. 


Perakende grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla