Lojistik ve Tedarik Zinciri

Çalışma Grubu, 2012 yılında kurulmuş olup, üyeleri lojistik ve ulaştırma sektöründe faaliyette bulunan ve bu sektörden hizmet alan uluslararası şirketlerden oluşmaktadır. Grup, sektörde hizmet veren şirketlerin faaliyet alanı gereği kara taşımacılığı, deniz taşımacılığı, hızlı hava kargo taşımacılığı ve intermodal taşımacılık konularına yoğunlaşmıştır.

Çalışma Grubu, sektörün değer zincirindeki stratejik rolü gereği, Türkiye’nin bölgesel merkez olarak konumlandırılmasında sektörün önemini vurgulayacak çalışmalar yapmaktadır. Bu kapsamda, YOİKK başta olmak üzere önerilerini ilgili tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları ile paylaşmaktadır.

Grup ayrıca, Türkiye’nin bir lojistik üssü olması doğrultusunda uluslararası yatırımların devamlılığının sağlanması, yeni yatırımların ülkeye çekilmesi ve Türkiye’nin global lojistik pastasından daha fazla pay alması için kamuya görüş sağlamakta ve aktif iletişim faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Bu çerçevede 2019 yılında T.C. Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü, T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı, Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Demiryolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’ne ziyaretler gerçekleştirildi.

Grup, çıkan ilgili yönetmelik taslaklarına görüş hazırlanarak, kamu nezdinde aktif girişimlerde bulunuldu. Bu çalışmalar sonrasında, yönetmeliklerin uluslararası yatırımları engellemeyecek yönde değiştirilmesi büyük memnuniyetle karşılandı. Ayrıca, Ticaret Bakanlığı nezdinde Türk limanlarında transit ticaretin kolaylaştırılması ve prosedürün basitleşmesi yönünde girişimlerde bulunuldu ve mesafe kat edildi. Çalışma Grubu, önümüzdeki dönemde T.C. Ulaştırma ve Altyapı ve Ticaret Bakanlıkları ile yakın temasını sürdürerek çalışmalarına devam edecektir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

3M, A.S. Watson, Adecco, Alışan Denhartogh, Alliance Healthcare, Amazon Turkey, Artsana Turkey (Chıcco), Arup Mühendislik, Boeing, Carrefoursa, Cengiz Makine, Centrum Denetim (ETL Global), Chubb European Group, Cisco, Clariant, CMA CGM, Corning, D-Market  (Hepsiburada), DFDS, DHL Global Forwardıng, DHL Lojistik Hizmetleri, DHL Worldwıde Express, Dow Kimya, Dowaksa, DP World, Duracell, EY Türkiye, Ferrero, Fresenius, Fritolay (Pepsico), G4S Güvenlik, Garanti Bankası, Getir, GSK Tüketici Sağlığı, Hill Internatıonal, Horoz Bollore, HP Bilgisayar, Huawei, Jungheinrich, Karcher, KPMG, Kumport, La Lorraine, Lesaffre, L'oreal, Manpower, Marport, Mercedes-Benz, Metro Grosmarket, Migros, Mondelez International, MSC, Mutlu Akü, Nestle, Nike, Nivea Beiersdorf, Oyak Renault, Petrol Ofisi, Philip Morris, P&G, PwC, Ravago, Roche, Rubis Terminal Petrol, Samsung, SAP, Sephora, Shaya Kahve, Shell Türkiye, Siemens Healthcare, Siemens Mobility Ulaşım Sistemleri, Siemens Sanayi, Signify, Socar Aliağa Liman İşletmeciliği, Specialty Products (Dupont Grubu), TAV, Tesa Bant, TNT, Tofaş, Travelex, Türk Henkel, Türk Philips, Unilever, UPS, Vanguard Turkey Lojistik, White&Case, Yazaki, ZF Lemförder’i temsil eden üyelerden oluşmaktadır.

Lojistik ve Tedarik Zinciri grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla