Gıda ve Tarım

Gıda ve Tarım çalışma grubunun temel amacı, sektörü ilgilendiren yönetmeliklerde ve/veya mevzuatlarda yapılan değişikliklere yönelik olarak üye şirketlerimizin görüşlerini ilgili yetkili kuruluşlara iletmektir. Grubun temel faaliyetleri kapsamında, yıl boyunca Nişasta Bazlı Şeker kotası, Çevre Kanunu, Geri Kazanım Katılım Payı, Gıda Kodeksi gibi regülasyon ve mevzuat düzenlemelerini gündeme taşımıştır. Aynı şekilde, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK), Yayın Hizmetleri Usulü Yönetmeliği kapsamında, çeşitli gıda ve içecek ürünlerinin reklamlarında akar bant uygulanmasına yönelik olarak görüş ve öneriler iletilmiştir.

Çevre Kanunu Kapsamında Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi çerçevesinde; YASED görüş ve öneriler ivedilikle oluşturularak, Çevre Bakanı Murat Kurum, T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal ve TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta ile paylaşılmıştır. Kanun kapsamında getirilen geri kazanım paylarına ilişkin, firmaların bütçelerine getireceği ek mali yüke dair görüşler, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile gerçekleştirilen çalıştay kapsamında ayrıca dile getirilmiştir. Nisan 2019’da Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sn. Emine Alp Meşe’ye gerçekleştirdiğimiz ziyarette Sağlık ve Tüketici Ürünleri Çalışma Gruplarının yanı sıra, Gıda ve Tarım Çalışma Grubu özelinde Okul Gıdası Logosu, Trafik Lambası İşaretleme Uygulaması ve Sağlıklı Yaşam Strateji Dokümanı konuları dile getirilmiştir.

Çalışma Grubu’nun 2020 yılında düzenli Çalışma Grubu toplantıları ile güncel mevzuat çalışmalarına proaktif katkı verilmesine devam edilmesi, Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’nda yer alan ve vurgu yapılan “Dijital Tarım” ile ilgili projelerinin ilgili Bakanlık ziyaretlerinde de paylaşılması ve sürdürülebilirlikleri konusunda farkındalığın yaratılması konularında çalışması hedeflenmektedir.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Abbott, ADM Besin ve Tarım, Ajinomoto, Anadolu Efes, Boehringer İngelheim, British American Tobacco, Brown Forman, Bunge Gıda, Carrefoursa, Clariant, Coca-Cola, Deloitte, Edenred, EY Türkiye, Ferrero, Fersan, Fritolay (Pepsico), Garanti Bankası, Haribo, Hero Gıda, Hesapkurdu.com, Horoz Bollore, JTI, Karcher, KPMG, La Lorraine, Lesaffre, Mars Gıda, Metro Grosmarket, Migros, Mondelez Internatıonal, Nazalı Avukatlık Ortaklığı, Nestle, Perfetti Van Melle, Philip Morris, P&G, Ravago, Red Bull, SAP, Savola Gıda, Shaya Kahve, Sicpa Turkey, Sodexo Avantaj, Specialty Products (Dupont Grubu), Tetrapak, Türk Tuborg, Unilever, White&Case, Yemek Sepeti’ni temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Gıda ve Tarım grubu toplantı notlarını görmek için tıklayın.

Vodafone’un katkılarıyla