Altyapı, İnşaat ve Gayrimenkul

2018 yılında, Altyapı, İnşaat ve Gayrimenkul Çalışma Grubu; pozisyon belgesi güncelleme çalışmalarına ek olarak Perakende Çalışma Grubumuz ile ortak bir gündem yaratarak, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun 2020 yılına kadar ertelenen maddelerine yönelik bir toplantı gerçekleştirdi ve söz konusu maddelere ilişkin görüş oluşturulmuştur.

6098 Sayılı Kanun’un 04.02.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinden sonra, kira sözleşmesi süreçlerini etkileyen 9 maddesinin yürürlük tarihi 01.07.2020 tarihine kadar ertelenmiştir. Erteleme süresi sonuna kadar farklı bir yasal düzenleme yapılmadığı takdirde, ertelenen maddelerin kendiliğinden yürürlüğe girmesine karar verilmiştir. Söz konusu maddelerin ticari gayrimenkul kiralayan, kiracı olan ve bu tür sözleşmeler için hizmet veren ilgili tüm taraflara etkisini değerlendirmek amacıyla 5 Temmuz 2018 tarihinde geniş katılımlı bir toplantı organize edilmiştir. Toplantıda ilgili maddeler ele alınarak, değişiklik taleplerine yönelik uluslararası yatırımcılar açısından netlik kazandırılması gereken konular ve alınacak aksiyonlar belirlenmiştir. Aynı zamanda, Eylül 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan ve döviz cinsinden sözleşmelere sınırlama getiren Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair 85 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı da grubun önemli gündem maddeleri olmuş ve YASED tarafından oluşturulan görüşlere katkı sağlandı. Söz konusu Tebliğe yönelik Hazine ve Maliye Bakanlığı Kambiyo Genel Müdürü Hakan Ertürk ile Daire Başkanı Özge Çal’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına da katkı ve katılım sağlanmıştır.

Grubun 2020 yılında çalışmalarına konu bazlı ve ihtiyaç halinde devam etmesi kararlaştırılmıştır.

ÇALIŞMA GRUBU ÜYELERİ:

Acwa Güç, Akzo Nobel / International Paint, Arup Mühendislik, Cengiz Makina, Centrum Denetim (ETL Global), Chubb European Group, Deloitte, Denge (Mazars), Dow Kimya, DP World, Emaar, EY Türkiye, Garanti Bankası, Georg Fischer Hakan Plastik, Grundfos Pompa, Hill International, Karcher, KPMG, Limak İskenderun, Mars Sinema, Migros, Odea Bank, PwC, Qatari Diar, Ravago, Reynaers, SAP, Shaya Kahve, Socar Aliağa Liman İşletmeciliği, Specialty Products (Dupont Grubu), Travelex, Türk Prysmian Kablo’yu temsil eden üyelerden oluşmaktadır.


Altyapı, İnşaat ve Gayrimenkul toplantı notlarını görmek için tıklayın.

 

 

Vodafone’un katkılarıyla